YaReBiRSöZ FoRuM Ve RaDio HeRSeY BiZ De YaRDiMLaRiNİZi BeKLiYoRuZ..

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Yeni Bitki Akvaryumu Kurma

YazarMesaj
C¤ PaTRoN C¤
C¤ PaTRoN C¤
C¤  PaTRoN  C¤

MesajKonu: Yeni Bitki Akvaryumu Kurma   Salı 6 Ekim 2009 - 11:35

Merhabalar öncelikle.Akvaryuma aktif olarak 1,5 yıl ara vermiştim.Sadece evde bulunan ufak akvaryum ile zaman geçirecek kadar devam ediyordum.Evdeki değişiklikler ile büyük bir boşluk çıktı.Bende düzgün bir yeni başlangıçla yeniden girmek istedim.Bitkiler ve ekipman konusunda bilgilerim ve tecrübem biraz olsada var.Ancak bir kısmını aktif olarak ilgilenmediğimden unuttum.
Burada hem eksiklerimi daha rahat belirlemek hemde daha farklı tavsiyelere dikkate almak için açtım.Öncelikle düşündüğüm ve elde olan ekipmanları bi listeleyeyim.

Akvaryum:125-55-55 olarak düşünüyorum.Yükseklik 8-9 cm kum olacağından taban bitkisinde sorun çıkmaz sanıyorum.

Işınlandırma:Başlangıçta 2-3 adet florasan ile başlayacğım ancak toplu olarak sipariş vereceğimden sizden tavsiye almak istedim.Düşündüğüm sistem:

Sylvania 4*36 Watt Grolüx
Sylvania 3*36 Watt Aquastar
Sylvania 2*36 Watt Daylight

Sylvania daha önceden çok kullanmıştım.Performansları iyi diye düşündüğümden tercih ettim.Eğer farklı marka olarak sera-osram-philips varsa önerilerinizi bekliyorum.

Filitreleme: Elimde bulunan eheim 2217 yi kullanmayı planlıyorum.İçindeki mazemeleri diğer ekipmanlara karar verdikten sonra konuşsakta olur.

Taban:Daha önceki akvaryumumda sera floredepot, tablet gümre, aquaclay kullanmıştım.Aquaclay bitkiler için güzel bir ürün fakat rengi ve hafif bir kum.Akvaryum dolabının alt tarafında karantina akvaryumu içinde bir bölüm yaptıracağım.Bunun için başlangıçta ve budamalar sonrası devamlı çıkan bitkiler istemiyorum.Bunun için diğer tercihim olan hagen siyah kumu düşünüyorum.Alt gübre katmanında ise sera floredepot,sera peat ve daha önceden kullanmadım, nasıl bir ürün olduğunu bilmiyorum ama bilgilere göre besleyici olduğu düşüdüğüm prodac fonto vivo ve prodac humu plus olabilir.Humu plus ile sera peat benzer bir ürün gibi geldi.Tabanda önerileriniz benim için önemli.

Co2:Tüplü sistem düşünüyorum.Burada gerekenler belli olduğundan pek önemli değil.Sadece alırken mümkün olduğunca kalitelisi almaya çalısacağım.Ancak reaktör için nasıl birşey kullanabileceğim aklıma takılıyor.Daha önceki akvaryumumda vortex kendi yaptığım birşey kullanıyordum.Gayette güzeldi.Ancak ergonomisi pek iyi değildi.Eğer hazır olarak alabileceğim birşey arıyorum.Bildiğiniz bir ürün varsa iyi olur.

Isıtıcı: Jager 300 Watt

Bitkiler: Bitki konusunda şuan aklımda bir dizayn var ancak bazu bitkilerin adlarını ve özelliklerini unuttuğum için tam neler kullancağıma karar vermedim.Zaten daha yeni sıcaklar geçmeye başladı.İthallatçılar yeni yeni bitkileri getirmeye başlıyorlar.Benim düşündüğüm dizayn ve özellikleri uygun olan türlerden deneyerek şekillendireceğim.Ama genel olarak düşündüğüm türler ışık ve gübreleme ve Co2 olarak high tech diyebileceğim bir akvaryum olacak.

Balık:Balık olarak başlangıçta yosun yiyen türlerle başlayacağım.Karides olarakta kiraz karidesi düşünüyorum.Akvaryum oturduktan sonra bir kardinal tetra sürüsü olabilir.Su koşulları uygun olduğu taktirde cüce cikliti olarak agassizi olabilir.Çok fazla çeşit olmasını istemiyorum.

Gümreleme:Başlangıç için pek önemli değil.Ancak almışken herşeyi almayı planladığım için seachem in ürünlerini düşünüyorum.Bütün çeşitlerinden sipariş vermeyi düşünüyorum.Nasıl olsa gerekecek.

Test ve Su düzenleyiciler:Elimde pH metre,tetra kh,gh testi mevcut.Ancak kh ve gh yaklaşık 1,5 yıllık falan.Solisyonun bozulup bozulmadığından haberim yok.Bunun dışında hangi testlerden ve hangi marka olarak sipariş vermem gerek ? Su düzenleyici olarakta pek fazla kullanmayı düşünmüyorum.Sadece başlangıçta aquatan,bakteri kültürü ve elimde bulunan sera morena yı kullanmayı düşünüyorum. Ancak şebeke suyunun pH değeri 6,52 olarak biliyorum.Ayrıca bir yerde yazılıydı ama bulamadım nitrat oranı yüksek olması lazım.Bunun için başlangıçta para ayıramayabilirim ama eğer durumum olursa osmos mu önerirsiniz yoksa karbon ve reçineli filitre mi daha iyi olur ?

Şimdilik ekipman olarak bunlar düşünüyorum.Eksik yada daha iyi bir ürün diyebileceğiniz şeyler olursa tavsiyelerinizi bekliyorum.Ayrıca akvaryum ölçüleri olarak bana iyi gibi geldi.Daha farklı ölçü önerileriniz varsa bekliyorum.Akvaryum yapımı işleri yoğun olduğu için bayramdan sonraya kalacak.Ondan ölçülere karar verip dolabın ve akvaryumum yapımı başlamasını istiyorum.

Biraz uzun oldu ama önerileriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Kullanıcı profilini gör http://devranim.benimforum.org

Yeni Bitki Akvaryumu Kurma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÇEKEREK TANIYALIM
» Warcraft 3 + Frozen Throne + Dota
» 1000 Kitap Özeti Yeni Link! Tek Tek! Tamamını İndirmenize Gerek Yok!
» MSN ŞİFRESİ KIRMANIN FARKLI BİRÇOK YOLU!!!
» CS HLSW İSTEYEN GİRSİNN