YaReBiRSöZ FoRuM Ve RaDio HeRSeY BiZ De YaRDiMLaRiNİZi BeKLiYoRuZ..

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Çocuklarda kişilik duygusunun gelişimi

YazarMesaj
C¤ PaTRoN C¤
C¤ PaTRoN C¤
C¤  PaTRoN  C¤

MesajKonu: Çocuklarda kişilik duygusunun gelişimi   Paz 13 Eyl. 2009 - 16:56

KİŞİLİK DUYGUSUNUN GELİŞİMİ
Yaklaşık 18 aylıkken çocuğunuz kendisini bir birey olarak algılamaya başlar. Kendini adıyla takdim eder, fotoğraflarına bakmaktan zevk alır. Bu aylardan sonra kendi yaşamında daha çok söz sahibi olmaya başlar ve isteklerini, kişiliğini sık sık ortaya koyar. Bu aşamada bazı şeyleri kendi kendisine yapmasına izin vererek kişiliğinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Özgür olması için yüreklendirin.
• İşleri onun için kolaylaştırın. İki yaşından sonra, sahip olduğu şeyleri düzenleyerek onlarla kendisinin ilgilenmesini sağlayın. Kendi kendine giyip çıkarabileceği giysiler alın, lavaboya basamak koyarak elini yüzünü yıkamasını sağlayın. Paltosunu asabilmesi için alçak askı koyun.
• Size yardım etmesini isteyin. Bu dönemde “yardım etme” bir görev değil oyundur. Alışveriş torbalarını açmak, sofrayı kurmak, mutfağı süpürmek gibi basit işlerde size yardım ederken çocuğunuz, bir işi başarma ve aile yaşamında etkin rol alma duygusunu yaşayacaktır.
• Kendi kendine kararlar vermesine izin verin. Basit kararları almasına fırsat tanırsanız, çocuğunuz kendi yaşamını denetleyebilme duygusunu tadabilir. Bırakın giymek istediği gömleği kendisi seçsin, odasını kendi yerleştirsin ya da gezinti yapacağınız yeri o belirlesin.
Çocuğunuza özel biri olduğunu hissettirin.
Tüm çocuklar gibi sizinki de kendisinin özel biri olduğunu, onu sevdiğinizi bilmek ister. Bu, onun duygusal açıdan güçlü olmasını ve evden uzak kaldığında iki ayağı üzerinde durabilmesini sağlar. Ona özel biri olduğunu göstermenin birçok yolu vardır:
• Onu sevdiğinizi sık sık belirtin. Onu kucaklamayı ya da öpmeyi unutacak kadar işe boğulmayın.
• Duygularına saygı gösterin ve gereksinmelerine karşılık verin. Kendini kötü hissettiğinde ağlamak ve rahatlatılmi(lk ister. Ona, “Bebekler gibi ağlama” demek yanlıştır.
• Ulaştığı her yeni başarıyı överek ilgi gösterin.
• Sizinle konuşurken onu ilgiyle dinleyin.
Kullanıcı profilini gör http://devranim.benimforum.org

Çocuklarda kişilik duygusunun gelişimi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 10 parmak geliştirme programı...